Érzelmek, érzelmi intelligencia fejlesztéséhez ötletek (teljesség igénye nélkül):
A mesék világa számos megoldási lehetőséget kínál hallgatója számára. A legjobb, ha fejlből meséljük, hogy a gyerek elképzelhesse és saját képére formázhassa a benne lévő személyeket és konfliktusokat. Legalkalmasabb a magyar népmesék világa. Ha a gyermek nem kedveli a meséket, akkor is legyünk kitartóak, fejlesztő hatása rendkívül összetett és ne hagyjuk veszni ezt az egyszerű megoldást, amivel a későbbiekben számos fejlesztést megspórolhatunk magunknak.
Léteznek célzottan ezzel a témával foglalkozó kiadványok, amit otthonra beszerezhetsz és dolgozhattok belőle.
Gilles Diederichs: Érzelmi intelligencia – 35 játék gyermekünk fejlesztéséhez
dr. Skita Erika: Érzelmi intelligencia gyakorlatok
Játékaink közé csempésszünk be olyanokat is, amik ezen terület fejlesztését célozzák:
Bábkészlet negatív és pozitív szereplőkkel
Érzelmek felismerése – Akros – Érzelmi intelligencia fejlesztő (nagyon szép képekkel a legkisebb korosztálynak)
Érzel-mese érzelmi intelligenciát fejlesztő játék (óvodás kortól)
Pozitivity – személyiségfejlesző társasjáték (kisiskolás kortól)
Sok iskolában alkalmazott: Boldogság program, boldogság órák
Érzelmeink kifejezésére nem csak nyelvi kommunikációs eszközök alkalmazhatók, hanem ne felejtsük el a rajzolást, amivel bármikor projektálhatjuk a bennünk rejlő feszültségeket, érzéseket, gondolatokat. Biztosítsunk a gyermek számára jó minőségű eszközöket az alkotáshoz.
Ne felejtsük el megtanítani a következő „varázsszavakat”, úgy mint: köszönöm, kérem, szeretlek, bocsáss meg, sajnálom és használjuk is őket minden nap.
Ha felnőttként úgy érezzük, hogy nekünk is fejlődnünk szükséges ilyen téren vagy csak szeretnénk egy kellemes időtöltést akkor ajánlom a : Párkapcsolati kártyák vagy Little Love Box nevű társasjátékot, ahol többek között az érzelmeinkről kell beszélnünk a párunk előtt.
Időbeli tájékozódás fejlesztési lehetőségei otthon
- Nagy segítség lehet a gyerek számára egy saját naptár, ami minél nagyobb méretű. Ebben minden nap áthúzhatjuk milyen nap van, és berajzolhatjuk pici jelző ikonokkal, hogy mikor milyen esemény várható. Így a gyerekek is megszámolhatják, hányat kell még addig aludni. Nagyobbaknál természetesen már be is írhatjuk, hogy elolvassa. Érdemes olyat választani, ahol az év száma, a hónapok neve is fel van tűntetve.
2. Ezeket az idői egységeket mondókák, versek segítségével taníthatjuk meg, amit az udvaron akár ugróiskolázás közben ritmusra sorolhatunk.
3. Ha konkrétan az adott nap sok váratlan eseményt hoz magával, akkor lerajzolhatjuk egy A/4-es papírlapra a sematikus képét az események láncolatának, és a gyerekek ki is húzhatják, hogy mi az, ami már elmúlt. Nem kell ehhez festőművésznek lennünk a legegyszerűbb pálcika ember is megteszi.
4. Jó szolgálatot tehet, egy kid’s timer alkalmazás is a mobiltelefonunkon, vagy egy egyszerű konyhai teatojás, ahol beállíthatunk 2 percet, 5 percet, fél órát, órát, aminek leteltével történik valami, amit bejósolunk. (Pl.: indulunk a mamához). Látva, ahogy mozog a mutató a nulla felé, vagy csökken a szín a telefonon, érzékelteti az idő múlását, a végén pedig hangjelzést hallhatunk, ami telefonon választható hang.
5. Játékórát is érdemes beszerezni, amit kedvünkre állítgathatunk és magyarázhatunk. https://fakopancs.hu/asztali-jatekora-fabol.html
6. Sok helyen lehet vásárolni előre elkészített gyerek fali naptárakat is.
Úgy gondolom, hogy minden gyerekszobában jól mutat egy ilyen. Én akárhány munkahelyen voltam eddig, mindig a gyerekekre szabottan készítettem egyet, kifejezetten azokra a versekre, mondókákra utalva az ikonokkal, amit megtanultunk a napok, vagy hónapok neveihez. Szeretik a gyerekek és jó látni, ahogy egyre magabiztosabbá válnak, ahogy kapaszkodókat nyújtunk számukra ebben a nagyon zajos, mindig rohanó forgatagban. Mindamellett játékosan megalapozzuk matematikai ismereteiket is.